Activista de mediu Greta Thunberg a afirmat că în viitor vrea să lucreze mai mult în culise în cadrul campaniilor pentru protecţia climei și mai puțin în fața camerelor.
"Voi face încă multe, dar nu voi mai fi atât de vizibilă în mass-media. Este timpul să înmânez microfonul", a declarat Greta Thunberg, în vârstă de 19 ani, pentru revista germană Brigitte Be Green, citată de Agerpres.
În ceea ce priveşte dezbaterea asupra energiei nucleare, Thunberg şi-a reiterat convingerea că ar fi de preferat să se continue utilizarea centralelor nucleare decât să se revină la cărbune.
Citește și: David Attenborough avertizează: "Fiecare zi fără acţiuni climatice este o zi irosită. Dacă nu acţionăm acum, va fi prea târziu"
"Părerea mea personală - şi nu vorbesc în numele "Fridays For Future" - este că este o greşeală să opreşti (centralele nucleare) atunci când alternativa este cărbunele", a spus Thunberg.
Activista pentru mediu a devenit faimoasă la vârsta de 15 ani când a început să îşi petreacă zilele de vineri în faţa sediului guvernului suedez, cerând acţiuni mai serioase pentru combaterea schimbărilor climatice.
- Te-ar putea interesa si:
- DIGI este acum rețeaua mobilă cu cei mai mulți utilizatori, potrivit ultimului raport ANCOM
- Ce este natto, mâncarea japoneză care dezgustă şi seduce în acelaşi timp lumea. Are statut de...
- Arată ca un coș de picnic uriaș, dar ascunde un secret incredibil. Clădirea bizară scoasă la...