London,,Uk,-,April,13,2021:,Elizabeth,Line,Station,Entrance

Linia de tren „Elizabeth” din Londra va fi inaugurată în mai, după ani de amânări: Va revoluţiona transportul în capitală

Linie tren „Elizabeth”, Londra. Shutterstock

Tronsonul metropolitan „Elizabeth” din Londra va fi inaugurat pe 24 mai după mai mulţi ani de amânări, au anunţat luni autorităţile, potrivit DPA şi PA Media, transmite Agerpres.

Tronsonul est-vest, cu o lungime de 96 de kilometri, care traversează vasta regiune metropolitană a Londrei, va funcţiona iniţial de luni până sâmbătă pentru a permite teste suplimentare şi actualizări de software care vor fi realizate duminica.

Proiectul, cunoscut şi sub denumirea de „Crossrail”, era prevăzut să fie finalizat în decembrie 2018 şi a primit un buget de 14,8 miliarde de lire sterline în 2010.

A fost însă afectat de numeroase probleme printre care întârzieri ale operaţiunilor de construcţie şi dificultăţi în instalarea unor sisteme complexe de semnalizare.

Costul total al proiectului a fost estimat la 18,9 miliarde de lire sterline (23,6 miliarde de dolari), inclusiv 5,1 miliarde de lire sterline acordaţi de guvern.

Se speră că regina Elisabeta a II-a - după numele căreia a fost botezat tronsonul - va fi implicată în inaugurare.

''Sunt încântat că acum putem anunţa o dată din mai pentru inaugurarea tronsonului Elizabeth. Folosim aceste ultime săptămâni pentru a continua să îmbunătăţim fiabilitatea pe calea ferată şi pentru a pregăti linia Elizabeth pentru a-şi primi călătorii'', a spus administratorul transportului londonez, Andy Byford.

Primarul Londrei, Sadiq Khan, a spus că linia Elizabeth va face ca Londra să fie ''mai sigură, mai frumoasă, mai verde şi mai prosperă''.

''Este cea mai semnificativă adăugire la reţeaua noastră de transport în ultimele decenii şi va revoluţiona transportul în capitală şi în South East'', a mai spus el.

Te-ar putea interesa si:
O versiune miniaturală a Scenei Naşterii Domnului, realizată între urechile unui ac de cusut
"Gaslighting", desemnat cuvântul anului de dicționarul Merriam-Webster. Cum se definește acest...
Un fermier britanic face mai mult bani din canalul lui de YouTube decât de pe urma cirezii de vaci...

Programul Zilei

Vineri02.12
Sâmbătă03.12
Duminică04.12
Luni05.12
Marți06.12
Miercuri07.12
Joi08.12
06:00 VOCILE OPEREI
07:00 tinutul Buzaului-Piatra
07:45 Frontierele luminii
08:25 VOCILE OPEREI
08:41 FILLER LUNEA LA MUZEU MNIR RESTAURARE CERAMICA
08:45 Zona de risc Inima - Bypassul
09:20 Zona de risc Inima - Infarctul
09:50 ZONA DE RISC Maxilarul part 1
10:20 ZONA DE RISC Maxilarul part 2
10:45 ZONA DE RISC.BIOCOD
11:10 ZONA DE RISC.BIOCOD
11:50 Jurnalul de Stiinte
12:00 Cel mai greu job din univers
12:52 Digi Portret - Alexandru Ciubotariu
13:00 Australia in culori
13:51 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:53 Digi Portret - Constantin Dumitriu
16:00 Famila Bush
16:42 Calator prin lume
16:56 FILLER LUNEA LA MUZEU MNIR COLUMNA 1
17:00 O idee pentru lume
17:30 O idee pentru lume
18:00 Megastructuri legendare
18:55 ISTORIE CU STIL
19:00 Cu barca in paradis
19:53 Digi Portret - Wargha Enayati
20:00 Jurnalul de Stiinte
20:10 Planetele
21:00 DIGIPEDIA
21:30 Orase reinventate
22:00 Charles de Gaulle
22:55 Razboiul urmasilor
23:50 Turnul Londrei
00:35 Cel mai greu job din univers
01:30 Australia in culori
02:20 City break
02:50 City break
03:20 Unitatile de elita
04:15 Famila Bush
05:00 O idee pentru lume
05:30 O idee pentru lume
06:00 Razboiul urmasilor
06:55 Megastructuri legendare
07:50 Cu barca in paradis
08:45 Planetele
09:35 DIGIPEDIA
10:05 Orase reinventate
10:35 Charles de Gaulle
11:30 Jurnalul de Stiinte
11:40 Viata romanilor la Malaiesti
12:00 Cel mai greu job din univers
12:52 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
13:00 Australia in culori
13:48 Digi Portret - Wargha Enayati
13:53 Digi Portret - Justin Ionescu
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:52 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
16:00 Famila Bush
16:42 Calator prin lume
17:00 O idee pentru lume
17:30 O idee pentru lume
18:00 Megastructuri legendare
18:56 FILLER LUNEA LA MUZEU MNIR COLUMNA 2
19:00 Cu barca in paradis
19:53 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
20:00 Cronicile unui oras istoric
20:53 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
21:00 Picturi celebre
21:55 Omul care a sfidat America
22:51 Fillere Jurnalul de Stiinte
22:55 Razboiul urmasilor
23:50 Turnul Londrei
00:35 Cel mai greu job din univers
01:30 Australia in culori
02:20 City break
02:50 City break
03:20 Unitatile de elita
04:15 Famila Bush
05:00 O idee pentru lume
05:30 O idee pentru lume
06:00 Razboiul urmasilor
06:55 Megastructuri legendare
07:51 Filler Colectionarii - PARIZESCU
07:55 Cu barca in paradis
08:50 Cronicile unui oras istoric
09:45 Picturi celebre
10:40 Omul care a sfidat America
11:36 Filler Cum sa prinzi 100 - CLUBUL SENIORILOR
11:40 VOCILE OPEREI
12:00 Cel mai greu job din univers
12:52 Filler Cum sa prinzi 100 - HOREZU
13:00 Australia in culori
13:48 VOCILE OPEREI
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:54 Fillere Jurnalul de Stiinte
16:00 Famila Bush
16:42 Calator prin lume
16:55 Filler Ingrediente - Mierea
17:00 Dragul meu oras
17:30 Dragul meu oras
18:00 Megastructuri legendare
18:55 Filler Ingrediente - Strugurele
19:00 Cu barca in paradis
19:52 Filler Ingrediente - Mierea
20:00 Cronicile unui oras istoric
20:52 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
21:00 Picturi celebre
21:55 Un Paris modern
22:47 Digi Portret - Teodor Ilincai TENOR
22:55 Razboiul urmasilor
23:50 Turnul Londrei
00:35 Cel mai greu job din univers
01:30 Australia in culori
02:20 City break
02:50 City break
03:20 Unitatile de elita
04:15 Famila Bush
05:00 Dragul meu oras
05:30 Dragul meu oras
06:00 Razboiul urmasilor
06:55 Megastructuri legendare
07:50 Cu barca in paradis
08:45 Cronicile unui oras istoric
09:40 Picturi celebre
10:35 Un Paris modern
11:30 Cum sa prinzi 100
11:53 Filler Ingrediente - Graul
12:00 Cel mai greu job din univers
12:52 Filler Calusarii
13:00 Australia in culori
13:47 Digi portret: RAZVAN POPOVICI
13:53 decembrie
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:53 Filler Ingrediente - Berea
16:00 Famila Bush
16:42 Calator prin lume
16:55 Filler Colectionarii - 3
17:00 Dragul meu oras
17:30 Dragul meu oras
17:56 Fillere Jurnalul de Stiinte
18:00 Vreme extrema
19:00 Cu barca in paradis
19:53 Filler Tinutul Buzaului
20:00 Cronicile unui oras istoric
20:52 decembrie
21:00 Picturi celebre
21:55 Attenborough si monstrul apelor
23:50 Turnul Londrei
00:35 Cel mai greu job din univers
01:30 Australia in culori
02:20 City break
02:50 City break
03:20 Unitatile de elita
04:15 Famila Bush
05:00 Dragul meu oras
05:30 Dragul meu oras
07:00 Vreme extrema
08:00 Cu barca in paradis
08:55 Cronicile unui oras istoric
09:50 Picturi celebre
10:45 Attenborough si monstrul apelor
11:40 VOCILE OPEREI
12:00 Cel mai greu job din univers
12:52 decembrie
13:00 Australia in culori
13:50 Filler Vocile Operei 1
13:55 Filler Ingrediente - Strugurele 2
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:54 Filler Ingrediente - Cafeaua
16:00 Famila Bush
16:43 Calator prin lume
17:00 Dragul meu oras
17:30 Dragul meu oras
18:00 Vreme extrema
19:00 Cu barca in paradis
19:53 decembrie
20:00 Cronicile unui oras istoric
20:53 decembrie
21:00 Reggie merge in China
21:50 Filler Vocile Operei 2
21:56 Filler Ingrediente - Mierea 2
22:00 Arhitectura
22:30 Arhitectura
22:56 FILLER COLECTIONARII 2 EUGEN CIOCAN
24:00 VOCILE OPEREI
00:17 Calator prin lume
00:29 FILLER COLECTIONARII 2 VASILE GRIGORE
00:35 Cel mai greu job din univers
01:26 FILLER COLECTIONARII 2 FLORIAN CIOBANU
01:30 Australia in culori
02:20 City break
02:50 City break
03:20 Unitatile de elita
04:15 Famila Bush
05:00 Dragul meu oras
05:30 Dragul meu oras
07:00 Vreme extrema
08:00 Cu barca in paradis
08:55 Cronicile unui oras istoric
09:50 Reggie merge in China
10:40 Arhitectura
11:10 Arhitectura
11:36 Filler Digipedia - ONLINE VS SCOALA SAT 1
11:40 VOCILE OPEREI
11:55 Filler Ingrediente - Rosia
12:00 Cel mai greu job din univers
12:52 Filler Vocile Operei 3
13:00 Australia in culori
13:52 Filler Vocile Operei 4
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:53 decembrie
16:00 Famila Bush
16:43 Calator prin lume
16:55 Filler Ingrediente - Rosia 2
17:00 Dragul meu oras
17:30 Dragul meu oras
18:00 Vreme extrema
19:00 Arome din Andalusia
19:52 decembrie
20:00 Cronicile unui oras istoric
20:52 decembrie
21:00 Reggie merge in China
23:45 VOCILE OPEREI
24:00 decembrie
00:05 Cum sa prinzi 100
00:30 Cel mai greu job din univers
01:25 Australia in culori
02:20 City break
02:50 City break
03:20 Unitatile de elita
04:15 Famila Bush
05:00 Dragul meu oras
05:30 Dragul meu oras
07:00 Vreme extrema
08:00 Arome din Andalusia
08:55 Cronicile unui oras istoric
09:50 Reggie merge in China
11:35 VOCILE OPEREI
11:53 FILLER COLECTIONARII 2 RALUCA PARTENIE
12:00 Ochii din Atacama
12:53 FILLER COLECTIONARII 2 DUMITRU
13:00 Australia in culori
13:50 Digiportret - Mihail Co?ule?u
14:00 City break
14:30 City break
15:00 Unitatile de elita
15:53 decembrie
15:56 Gradina Botanica
16:00 stiinta din spatele temperaturilor
16:49 Digi Portret - Cristian Lascu
16:55 Filler Ingrediente - Cafeaua 2
17:00 Dragul meu oras
17:30 Dragul meu oras
18:00 Viata pe coasta
18:52 Digi portret - Dan Perjovschi
19:00 Arome din Bangkok
19:51 Filler Digipedia - STEM VS CRISPRS 1
19:55 Filler Digipedia - STEM VS CRISPRS 2
20:00 Cronicile unui oras istoric
20:53 Digi Portret - Radu Gologan
21:00 Reggie merge in China
21:50 Luminile Nordului
23:45 tinutul Buzaului - Lemnul
00:24 Filler Digipedia - EVOLUTIA UNIVERSULUI 1
00:30 Ochii din Atacama
01:25 Australia in culori
02:15 City break
02:45 City break
03:15 Unitatile de elita
04:10 stiinta din spatele temperaturilor
05:00 Dragul meu oras
05:30 Dragul meu oras

Partenerii noștri

femeie insarcinata

Doi americani au devenit părinții unor gemeni născuți din embrioni congelați acum 30 de ani

Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi-life.tv Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_, __utma, __utmt, __utmb, __utmc, __utmz
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook, Inc. facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Google LLC youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY, APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter, Inc. twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
auth_token, twll, secure_session, guest_id, __utma, remember_checked, remember_checked_on
Pinterest, Inc. pinterest.com Vezi politica de confidenţialitate
_utma, _utmz, _b, _pinterest_cm, _pinterest_pfob, csrftoken
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Ad Manager google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi aici politica de confidențialitate